Světy: Porovnání verzí

Z Tribalwars Wiki CZ
Jump to navigation
Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
Řádek 724: Řádek 724:
** <font color="darkred">></font> [[Nastavení světa 9|Svět 9]]
** <font color="darkred">></font> [[Nastavení světa 9|Svět 9]]
** <font color="darkred">></font> [[Nastavení světa 10|Svět 10]]
** <font color="darkred">></font> [[Nastavení světa 10|Svět 10]]
** <font color="darkred">></font> [[Nastavení světa 12|Svět 12]]
** <font color="darkred">></font> [[Nastavení světa 13|Svět 13]]
** <font color="darkred">></font> [[Nastavení světa 12|Svět 12]]
** <font color="darkred">></font> [[Nastavení světa 12|Svět 12]]
** <font color="darkred">></font> [[Nastavení světa 14|Svět 14]]
** <font color="darkred">></font> [[Nastavení světa 14|Svět 14]]

Verze z 25. 5. 2014, 08:40

Světy jsou herní servery na kterých se hraje.

Classic

Charakteristika


Classic je obecné označení pro speciální světy různých jazykových verzí DK.
Tyto světy jsou často placené nebo mají určitý hráčský limit, do jehož naplnění se mohou přihlásit hráči i bez prémiového účtu. Svět je předem otevřen na určitou dobu, po jejím uplynutí se spouští další kolo. Po určité době od startu světa se do něj již nemohou přihlásit ani hráči s prémiovým účtem.
Vítězí kmen s největším počtem bodů.

Účel


Základním účelem existence těchto speciálních světů je vytvoření zcela jedinečného prostředí pro ty nejkvalitnější hráče. Je samozřejmé, že největší zájem o hru na takovémto světě mají právě nejlepší hráči, a proto jsou tyto světy nakonec nejvíce hrány právě jimi.
Světy typu Classic jsou lákavé zejména svým zcela unikátním nastavením, které se na obvyklých světech nevyskytuje a díky své délce jej nemůžeme nalézt ani na speed serverech. Hráčský limit nebo placenost zajišťuje, že se zúčastní převážně lidé, kteří mají zájem hrát kvalitně a pokusit se o útok na konečné vítězství.

Nastavení


Nejdůležitějším prvkem nastavení je zejména rychlost hry. Ta se pohybuje v hodnotách 3-5. Tyto rychlosti na běžných světech nejsou povoleny, jedná se o nejčastější důvod, proč se hráči na tyto světy přihlašují. Tato rychlost umožňuje dohrát svět v poměrně krátké době ( obvykle kolem 6-12 měsíců ).
Dále je poměrně významná rychlost jednotek. Ta je nejčastěji 0-5-1, občas se však vyskytuje i nižší, což vede k výsledné rychlost jednotek 1 ( rychlost jednotek je tedy stejná jako na normálních světech s rychlostí 1 a rychlostí jednotek 1 ).
Bourání budov je obvykle aktivní.
Na světech typu Classic je téměř vždy nastavován vícestupňový výzkum, což vede k projevení rozdílů mezi hráči. Vyskytují se dokonce i desetistupňové systémy výzkumu.
Obvykle je nastaven malý limit členů kmene ( 10-20 ), často je po určité době po startu světa znemožněno opustit kmen. Vzácněji se však vyskytují i normální limity jako například 100.
Opuštěné vesnice obvykle rostou do poměrně malého počtu bodů.

Rozšíření


Světy typu Classic se vyskytují pouze na nejvýznamnějších jazykových verzích DK. Jejich přítomnost tak dostává danou jazykovou verzi DK mezi ty nejprestižnější a nejzajímavější.
Servery na svět typu Classic se vyskytují například na německé, světové, polské, brazilské, nizozemské, rumunské, portugalské a arabské jazykové verzi DK. Server pro Classicy dále můžeme nalézt jako společný pro dánskou, finskou, norskou a švédskou jazykovou verzi DK.

Český Classic


I na české jazykové verzi DK je plán do budoucna svět typu Classic spustit. Zatím však termín spuštění není znám, realizace plánu se protahuje. Již se uskutečnilo i několik jeho testů, z toho jeden veřejný.
Více se o něm můžete dočíst na stránce Projekt.

Názvy Classiců


V souvislosti se světem typu Classic se lze na různých jazykových verzích setkat s dalšími názvy pro tento svět.
Jedním ze specifických názvů ( někde samozřejmě tyto servery nesou název Classic ) je název High performance, se kterým se lze setkat na světové verzi DK a také na serveru společném pro severské jazykové verze.
Na polské jazykové verzi DK se ujal název Special ( nebo Świat Special ).
Jak již bylo řečeno, na českých DK se tento svět ( byť zatím nezrealizovaný ) nazývá Projekt.

Speed kolo

Speed neboli SDS kolo je zrychlený svět běžící obvykle rychlostí 25-400. Historicky nejmenší rychlost je rychlost 1 z prvních minut některých výročních kol, nejmenší rychlost celého speedu pak asi 5 z testování projektu. Naopak největší rychlost je nejspíše rychlost 600 z testování rychlosti, avšak tato rychlost trvala pouze 2 hodiny a byla součástí speedu, který proběhl v rychlostech 200, 400 a nakonec právě 600. Největší rychlost celého speedu v novodobé historii u nás byla 500. Rychlost převyšující 400 však není při běžných speed kolech povolena- to samé platí i o výsledné rychlosti jednotek.

Nyní běžící speed kola naleznete ZDE.
Do budoucna plánovaná speed kola naleznete ZDE.
Výsledky již ukončených speedů naleznete ZDE.

Na každé jazykové verzi DK existuje nejvýše jeden speed server. Výjimkou jsou pouze německé DK, kde nalezneme 2 speed servery- jak já říkám, jeden je pro speedy dlouhé, druhý pro ještě delší. Slovenská verze DK bohužel speed server nemá.


Základní rozdělení speedů

Blesk

Charakteristika


Blesk může být označením pro všechna speed kola délky do 36 hodin, z čehož jsou občas vyňaty speedy délky kratší než 6 hodin, tzv. MiniBlesky.
V užším smyslu se tak však říká speed kolu délky 6-36 hodin, ve kterých vítězí hráč nebo kmen s největším počtem bodů, vesnic, případně největším průměrným počtem bodů na vesnici.

Rozšíření a četnost


Tento typ ( nebo jeho obdoby na cizích jazykových verzích DK ) speed kola je základním typem speedu na všech jazykových verzích DK, které mají svůj speed server. Vyskytuje se tedy jako nejčastější ze všech typů speedů na každé takovéto jazykové verzi.
Důležité je však říct, že na některých jazykových verzích jsou přeci jen tato speed kola naprosto dominantní a jinde naopak takovou převahu nemají. Za obdobu českého Blesku můžeme považovat kromě speed kol délky 6 a více hodin každý další speed, který je odměňován prémiovými body.
Naprosto dominantní jsou Blesky na světové, německé, polské a brazilské jazykové verzi.
Naopak česká, ruská, maďarská a portugalská speed kola se vyznačují velmi pestrým programem s mnohými speedy typu např. Bash, CAT, Tantaller a Železná pevnost.

Nastavení


Je samozřejmé, že se tato speed kola díky své časté nastavovanosti mohou pochlubit velmi různorodými druhy svého nastavení.
Rychlost se na těchto speed kolech může pohybovat v rozmezí 50-400, samozřejmě jsou však na českých speed kolech rychlosti pod 400 vzácné. Rychlost závisí na délce hry a je-li velmi pomalá, jedná se rovněž o velmi zajímavý speed.
Oproti ostatním typům speedů zde dochází ke velmi zajímavému úkazu, a to k vysoké rozmanitosti rozestavěných vesnic. Byť jsou rozestavěné vesnice na levelech 2 a 6-9 velmi vzácné, přesto jsou Blesky jediný typ speed kola, kde se reálně mohou vyskytnout ( neplatí pro level 2 ).
Byť to není naprosto typické, i u Blesků se často vyskytuje farm limit, nejčastěji o hodnotě 1000, 1500 nebo 2000- je tedy využitelný jen po zbourání selského dvora nebo brání-li se velké vojsko. Velmi vzácně se však vyskytuje farm limit 50, 200 nebo 500. Jedná se však většinou jen o jednotlivé případy na českých speed kolech, samozřejmě čím větší farm limit, tím je jeho nastavení pravděpodobnější.
K zajímavostem některých Blesků patří dále zajímavé způsoby vytváření a ceny šlechticů ( Balíčkový systém šlechticů, zlaté mince poloviční nebo dvojnásobné hodnoty oproti normálnímu nastavení, případně mající zvláštní hodnoty- např. 100.000 jednotek od každé suroviny )
Hráčský limit je u českých Blesků vždy 100, vítězný hráč nebo kmen získává dohromady 100 PB.

Taktika


Taktika je velmi odlišná, mění se podle toho, jak je speed kolo dlouhé, jakou má rychlost, jaká je rozestavěná vesnice, kolik je barbarských a bonusových vesnic na hráče ( pokud vůbec nějaké jsou ), apod.
Obecně lze říci, že podle taktika můžeme speed kola rozdělit na 3 základní typy:

  • Na speedu je rozestavěná vesnice 0-3 a bonusové a barbarské vesnice.
  • Na speedu je rozestavěná vesnice 4-10 a bonusové a barbarské vesnice.
  • Speed kolo se odehrává bez barbarských a bonusových vesnic.
    Pro všechny tyto typy je společný jeden základní charakterový rys v taktice: Hlavní, co je potřeba dělat, je získávat co nejrychleji co nejvíce surovin. To znamená nutnost farmit co nejvíce vesnic a zajistit dostatečně rychlý růst své hlavní vesnice.
    Jakmile je na speed kole rozestavěná vesnice 0-3 nebo neobsahuje-li žádné barbarské a bonusové vesnice, v podstatě se nelze obejít bez kvalitního útoku. Smíšená vesnice je samozřejmě také variantou, poměrně často však vede ke konečnému selhání útočné i obranné složky hry. Je-li rozestavěná vesnice na levelu 3 a obsahuje-li speed nějaké barbarské a bonusové vesnice, je pravděpodobnost úspěchu s obrannou vesnicí ( s útočnou složkou ) vyšší než v ostatních případech, avšak ani tak nedosahuje uspokojivých výsledků. Další vesnice je často velmi obtížné dobýt, je proto nutné se v samotných začátcích hry zaměřit na armádu oproti samotnému dobývání.
    Při ostatních typech rozestavěných vesnic a určitém počtu barbarských nebo bonusových vesnic je samozřejmě taktika odlišná. Smíšené i obranné vesnice zezačátku hry mohou být poměrně úspěšné- pravděpodobnost je vyšší než v předchozím případě. Naopak jedna z prvních věcí, na které hráči při podobném speedu myslí, je, jak co nejrychleji dobýt co nejvíce vesnic. Tato schopnost je totiž v dalším vývoji speed kola klíčová, zvláště v případě, je-li převyšován počet barbarských a bonusových vesnic počtem vesnic hráčů. V takovém případě celá situace vede k bitvám o jednotlivé opuštěné vesnice. Po dobytí určitého počtu vesnic nastává ve hře fáze typická hledáním vesnic slabých a neaktivní hráčů a zvyšováním síly vojenské i bodové.

    Vítr

    Vítr.gif

    - doba trvání 2 dny - 4 dny

    Vítr je speed, který trvá většinou 3 dny. Rychlost se pohybuje v rozmezí 200 - 400.


    Země

    Země.jpg

    - doba trvání 5 dní - 7 dní

    Země Rychlost se pohybuje kolem 250.


    Slunce

    Slunce.jpg

    - doba trvání 10 dní - 30 dní

    Slunce je dlouhé 14 dní a jeho rychlost se pohybuje mezi 25 - 150.


    Maximum endurance

    Maximum endurance je typ speed kola, který se konal za celou historii DK pouze 1x na českém speed serveru. Jedná se o speed kolo délky 1 měsíce a velmi nízké rychlosti. Rozestavěná vesnice je na stupni 0. Další spuštění podobného speedu se prozatím neplánuje. Níže můžete vidět nastavení:

    Rozdělení podle typu vítěze

    Normální speed

    Vítězem se stává hráč nebo kmen s největším počtem bodů při ukončení speedu. Lze zabírat vesnice. Nese název speedu podle jeho délky ( např. když trvá 3 dny, jmenuje se Vítr, když 2 hodiny, Miniblesk ). Vzácněji se speed ukončí, když nejlepší hráč či kmen dosáhne určitého počtu bodů.

    Bash

    Vítězem se stává hráč nebo kmen s největším off rankem, vzácněji pak OD rankem. Má nejvýše délku Větru, ale obvykle se jedná o speed délky Blesku nebo Miniblesku. Často se zde vyskytuje farm limit a jednotky jsou zpomalené, aby šlo útokům uhýbat. Většinou nelze zabírat vesnice.

    Charakteristika


    Bash, případně MiniBash ( Bash délky kratší než 6 hodin ) je speciální druh speed kola, ve kterém je vítězný hráč nebo kmen určen velikostí svého poraženého protivníka, ať už celkového či některé jeho složky ( off rank, deff rank ).

    Nastavení


    Bashe mají obvykle rychlost 400. Na českých speed kolech jsou nejčastěji nastavovány rychlosti jednotek 0,5, aby bylo možné lépe manévrovat s vojskem při napadení a vykompenzovala se tak pozice obránce.
    Délka je celkem rozmanitá, zvláště na české verzi DK. Nalézt můžeme Bashe délky 30 minut ( MiniBash ) i délky 2, případně 3 dnů ( Vítr Bash ). Nejčastěji však mají délku 6 hodin.
    Rozestavěná vesnice je nejčastěji na levelu 0, level 10 je oproti Bleskům velmi vzácný, skoro vůbec se nevyskytuje.


    Kromě těchto nastavení se na některých speedech typu Bash uplatňují i speciální druhy, díky nimž jsou tato speed kola tak zajímavá.
    Farm limit ohraničuje maximální počet obyvatel, kteří se brání při napadení nepřítelem / 1 stupeň selského dvora. Z toho vyplývá, že je-li například farm limit 200 a vesnice obránce má selský dvůr na levelu 23, brání se po napadení pouze 4600 obyvatel, tedy např. 2000 kopiníků, 1000 šermířů a 400 lehkých kavalérií. Na tento počet obyvatel jsou redukovány jednotky ve vesnici tak, aby byl naplněn v daném poměru. Výsledné bránící se jednotky a počet % jednotek ve vesnici, které se brání, lze nalézt v selském dvoře. Nejčastější na Bashi je farm limit 200, dále 50, 100, 1 a 300 nebo 400.
    Dalším zajímavým nastavením je, že na většině Bashů nelze dobývat vesnice. Toho lze docílit například nastavením snížení oddanosti vždy 0 nebo maximálním dosahem šlechty 0 polí.

    Podmínky vítězství


    Jak již bylo řečeno, výhru může získat hráč nebo kmen, který získá největší off, deff nebo OD rank.
    Zdaleka nejčastější je samozřejmě vítězství hráče, případně kmene, s největším off rankem. Na takovém speedu je obvykle zaveden farm limit a nelze dobývat vesnice. Výjimky jsou poměrně vzácné.
    Vzácněji vyhrává hráč nebo kmen s největším OD rankem. V takovém případě je nastavení obvykle podobnější normálnímu Blesku v tom smyslu, že se častěji neobjevuje farm limit ( aby bylo možné získat i body do deff ranku ).
    Nejvzácnější druh nastavení je v poslední době typický jen pro české speedy a i zde je poměrně vzácný. Nastavení je obvykle stejné jako u Blesků, proto je tento speciální druh speedu často nazýván Bleskem, občas se však vyskytuje i označení Bash. Taktika na tomto speedu je pak samozřejmě odlišná- vzájemné útoky jsou spíše vzácné, nejčastěji hráči útočí sami na sebe.

    Speciální nastavení


    Ať už na českých či na arabských nebo maďarských DK jsou velmi zřídka používány pro speedy typu Bash obrovské rozestavěné vesnice velikosti podobné železné pevnosti. Vyskytují se samozřejmě mírně větší i o něco menší vesnice. Toto nastavení samozřejmě vede k velmi tuhým bojům, délkově se jedná obvykle o dvouhodinovky nebo tříhodinovky, jen vzácně jsou výherní.

    Taktika


    Tato speed kola jsou oproti klasickým, kde vyhrávají hráči nebo kmeny s největším počtem bodů, velmi odlišná, a tak se samozřejmě mění i taktika. Zde bude zmíněna pouze taktika u Bashů, kde vyhrává hráč nebo kmen s největším off rankem.
    Celá hra je založena na nutnosti získat co největší off rank. To samozřejmě vede k tomu, že si hráči často vzájemně ničí a čistí ( zbavují vojska ) vesnice a využívají i farm limitu. Proto je zde potřebná co nejvyšší aktivita pro uhýbání útokům a ve chvíli, kdy je vesnice dostatečně velká, i stavba výhradně útočných jednotek. S tím souvisí nutnost mít co nejvyšší stupně budov, které nejvýrazněji ovlivňují vojsko a jeho produkci ( kasárna, stáj, dílna, opevnění, selský dvůr ). Jako na klasickém Blesku je i zde nutné farmení co nejvíce vesnic po získání tolik potřebných surovin.


    U Bashů, kde vyhrává hráč s největším OD rankem, lze teoreticky hrát i silně obranně a zataženě, pokud není nastaven farm limit. Tato hra je však obtížná, jelikož se obrana staví pomaleji než útok, a tak je potřeba využívat i jiných zdrojů než kasárny a samozřejmě se ještě více projevuje stupeň budov produkujících vojsko. Nevýhodou pasivní hry je například pravděpodobnější vyšpehovatelnost a závislost na útocích nepřítele. Výhra při ní není příliš pravděpodobná. Proto se i zde doporučuje hrát útočně.

    Zahraniční Bashe


    Je samozřejmě jasné, že jsou speed servery každé jazykové verze specifické i nastavením Bashů a jejich frekvencí nastavování. Obecně lze říci, že Bash je menšinový typ speedu, na některých verzích DK téměř nebo úplně vymizel.
    Příkladem jazykové verze, kde je obtížné se se speed koly setkat, je samozřejmě ta německá. Tento typ speed kola je tam stále vzácnější. S něčím podobným se v minulosti setkaly i české speedy, kde bylo v určité době velmi obtížné nalézt Bash délky 6 a více hodin.
    Brazilská jazyková verze se vyznačuje typem, kdy vyhrává hráč s největším OD rankem, jedná se nejčastěji o dvouhodinovky se začátkem o 1388 bodech a bez farm limitu, vesnice není možné zabírat.
    Na maďarském speed serveru jsou speedy typu Bash občas i častější než normální Blesky. Obvykle je nastaven farm limit, vzácně se vyskytuje i velká rozestavěná vesnice. Úroveň maďarských Bashů je vysoká.
    Na polské jazykové verzi DK se jakési částečné obdoby Bashe občas vyskytují, jedná se však o speedy neodměňované a lze zabírat vesnice.
    Celkem vysoká koncentrace Bashů je i na ruských DK.
    Na ostatních jazykových verzích DK je koncentrace Bashů poměrně vyvážená, tvoří přibližně 5-15% celkového počtu speedů.
    Kdybychom porovnali současné české Bashe se zahraničními, pozitivem je jejich dostatečný počet a především rozmanitost nastavení.

    CAT

    Nastavení


    Nejprve je důležité poznamenat, že oproti ostatním speedům, kde vyhrává hráč s největším počtem bodů, vesnic, off, deff nebo OD ranku, speedy typu CAT nikdy nedosahují délky několika dnů. Je to dáno tím, že CATy, kde vyhrává kmen s největším počtem plně vystavěných vesnic, jsou velmi vzácné ( nehledě na to, že jsou často pojmenovávány jako Blesky ) a u ostatních samozřejmě netrvá příliš dlouho dostavět vesnici. Proto jsou CATy obecně krátké speedy délky 1 hodiny ( MiniCAT ) až 12 hodin.
    Rychlost se obvykle pohybuje v rozmezí 100-400, záleží na délce, rychlosti vojska i dalším nastavení.
    Rychlost jednotek je 0,3-1, její nastavení silně ovlivňuje hru, jelikož hráči získávají suroviny převážně z farmení okolních vesnic, navíc útočí i vzájemně, takže při nízké rychlosti mohou lépe uhýbat útokům nepřítele.
    Oproti Bashům zde velkou roli hraje i počet barbarských a bonusových vesnic- právě díky možnému farmení.
    Naopak společná vlastnost s Bashi je, že se na některých speed kolech typu CAT vyskytuje i farm limit. Na těchto druzích CATu je pak samozřejmé zaměření hráčů na útok.
    Na většině CATů nelze zabírat vesnice.

    Dělení CATů


    Celkově tyto speedy můžeme rozdělit do dvou skupin podle toho, zda lze či nelze zabírat vesnice.

    CATy se zabíráním vesnic


    Tato skupina CATů je opravdu velice vzácná, na většině zahraničních speed serverů ji nenalezneme.


    Jeden z podtypů je druh speedu, kde vyhrává hráč nebo kmen s největším počtem dostavěných vesnic. V případě shody pak rozhodují body nebo off rank, je tedy jasné, že se takovéto speed blíží Bleskům s prvky speedů typu CAT vs. Bash. Proto jsou některé podobné druhy speedů nazývány Blesky.
    Dalším druhem je v podstatě klasický CAT, jen s tím rozdílem, že lze zabírat vesnice. V takovém případě si samozřejmě musí hráči hlídat případnou obranu. Vyhrává hráč nebo kmen, který jako první vlastní 1 nebo jiný počet plně dostavěných vesnic. Oproti předchozímu typu se zde občas vyskytuje i farm limit.

    CATy bez zabírání vesnic


    Tyto CATy jsou častější a nalezneme je na většině speed serverů. Díky jejich častějšímu nastavování jsou více prozkoumané, což se projevuje na propracovanější taktice.


    Poměrně častý je zde farm limit, vysoké je i využití katapultů, podle nichž je i typ speedu CAT pojmenován. To samozřejmě vede k útočnému zaměření hráčů a nutnosti neustálé aktivity, aby nedošlo ke zničení vesnice a jejího vojska.
    Obvykle vyhrává hráč, který jako první dostaví svou vesnici, méně pokrokový je typ, kdy se vítězem stane hráč vlastnící největší vesnici na konci speed kola ( pak samozřejmě může mít CAT více vítězů ). Vzácněji může vyhrát i hráč s největším počtem bodů- jedná se o případy, kdy hráči jednoduše nedosáhnou hlavní podmínky vítězství dostavět vesnici a jako druhotní podmínka je nastaveno, že vyhraje hráč s největším počtem bodů.
    Další možností je, že vyhraje několikačlenný ( obvykle dvoučlenný ) kmen, jehož všichni členové dostaví jako první své vesnice.

    Dostavěné vesnice


    Podle nastavení speed kola samozřejmě mohou mít dostavěné vesnice na různých speed kolech různou velikost v závislosti na nastavení speedu.
    Obvykle lze odvodit veškeré hodnoty jednotlivých speed kol z těchto hodnot:

    12130 bodů má "nejprimitivnější" dostavěná vesnice, kde není socha, kostel ani třístupňový panský dvůr 12355 bodů má vesnice, kde je třístupňový panský dvůr a není socha ani kostel. Za kostel můžeme připočíst 10 bodů, za další 2 stupně ( v případě, že je podmínkou vítězství vesnice velikosti, pro jejíž dosáhnutí jsou potřeba 2 stupně řadových kostelů v nehlavní vesnici ( v hlavní vesnici je první kostel, který nelze vystavět na 2. nebo 3. stupeň )) dohromady 4 body- za každý 2. Za sochu můžeme připočíst 24 bodů, socha je samozřejmě na speedu aktivní, když je aktivní paladin.

    Zahraniční CATy


    Rozšířenost a četnost CATů na zahraničních i českých speed kolech je obvykle nižší než rozšířenost a četnost Bashů.
    Na polských ani německých DK se CATy obvykle nevyskytují, poměrně vzácné jsou i na světové jazykové verzi.
    Naopak poměrně časté jsou na ruských DK, pravidelně se vyskytují i na speed serveru brazilském.
    Na ostatních jazykových verzích DK CATy zaujímají 4-10% celkového počtu speedů.
    Obecně v zahraničí převažují celkem jednoduché CATy, kde vyhrávají hráči a nelze zabírat vesnice, vzácněji se vyskytují i CATy, kde vyhrávají kmeny, jehož všichni členové mají plně dostavěné vesnice.

    Vítězem se stává hráč, který má jako první 1 svou vesnici plně dostavěnou. Pokud je vítězem kmen, obvykle všichni jeho členové musí mít dostavěnou vesnici a musí být celý kmen hráčsky zaplněn ( nejčastěji to bývá tak, že vyhraje první dvojčlenný kmen, jehož oba členové mají dostavěnou vesnici ). Obvykle nelze zabírat vesnice. Speed má obvykle délku nejvýše 6 hodin a rychlost nejčastěji 400. Někdy se vyskytuje farm limit.

    CAT vs. Bash

    Vítězem se stává hráč, který ve stanoveném čase jako první dostaví svou vesnici. Nastavení bývá podobné jako u normálního CATu. Avšak jakmile nikdo nemá svou vesnici plně dostavěnou, výhra nepropadá a zvítězí hráč s největším off, případně OD rankem. Proto je častý farm limit.

    Železná pevnost

    V tomto typu speed kola je do mapy přidána železná pevnost, tedy vesnice s více než 200.000 body. Hraje se buď na to, kdo ji jako první zabere, kdo ji na konci speedu bude vlastnit, nebo kdo bude mít nejvíce bodů ( a k tomu mu železná pevnost může posloužit ). Vítězem může být hráč i kmen. Lze nastavit i více železných pevností na 1 speed kolo i frekvenci jejích přidávání.

    Metaller

    Tento typ speed kola se vyskytuje pouze na řeckých DK, a to výjimečně. Do hry je přidáno 5 vesnic s přibližně 30.000 body. Hraje se na to, kdo bude mít nejvíce bodů- obvykle jde o jednotlivce.

    Osada v kouzelném lese

    V tomto typu speed kola je do hry přidána osada v kouzelném lese, tedy skupina čítající 6 nebo 9 vesnic. Musí se zabrat buď celou skupinu těchto vesnic nebo co nejvíce těchto vesnic. Obvykle se vítězem stává kmen.

    2,3,4,6,10 kmenů

    Zde jsou hráči automaticky rozřazeni do příslušného počtu kmenů. Vítězem se stává hráč s největším počtem bodů, hráč s největším počtem bodů z vítězného kmene, skupina ( např. nejlepší 3 ) hráčů z vítězného kmene, celý vítězný kmen, atd. Lze hrát na off rank, OD rank i body ( to je asi nejčastější ).


    Odměny pro vítěze

    Penize.png

    Délka trvání -> Odměna -> Podmínky k vítězství


    • 6 - 24 hodin -> 100PB -> Hráč nejvíce bodů / Nejvíce útočných bodů
    • 48 - 72 hodin -> 200PB -> Hráč nejvíce bodů
    • 1 týden -> 400PB -> Hráč nejvíce bodů // 30PB/hráč -> Kmen nejvíce bodů
    • 2 týdny -> 800PB -> Hráč nejvíce bodů // 60PB/hráč -> Kmen nejvíce bodů
    • 4 týdny -> 1000PB -> Hráč nejvíce bodů // 100PB/hráč -> Kmen nejvíce bodů


    Kola kratší 6 hodin jsou bez nároku na odměnu.


    Pojmy

    Bublina.gif


    Startovní levely vesnic

    Je přesně daný druh vesnice, kterou každý hráč dostane automaticky při začátku speedu. Pokud jsou ve speedu barbarské a bonusové vesnice, i ony budou po přidání do hry stejně velké. Barbarské a bonusové vesnice také mohou automaticky růst do příslušného počtu bodů.


    • Level 0 (26 bodů)

    Obsahuje pouze základní budovy, vše ostatní se musí postavit.
    Odpovídá zahraničním levelům N0.

    Soubor:1..png

    Hlavní budova - 1

    Nádvoří - 1

    Dřevorubec - 0

    Lom na těžbu hlíny - 0

    Železný důl - 0

    Selsky dvůr - 1

    Sklad - 1

    Skrýš - 1


    • Level 1 (72 bodů)

    Kromě základních budov obsahuje i vystavěné surovinové zdroje.
    Odpovídá zahraničním levelům N1.


    Soubor:1..png

    Hlavní budova - 3

    Nádvoří - 1

    Dřevorubec - 6

    Lom na těžbu hlíny - 6

    Železný důl - 6

    Selský dvůr - 1

    Sklad - 3

    Skryš - 1


    • Level 2 (308 bodů)

    Obsahuje již i kovárnu, kasárnu, tržiště a opevnění.
    Je poměrně vzácný, na zahraničních verzích DK se obvykle nevyskytuje.

    Hlavní budova - 7

    Kasárna - 3

    Kovárna - 6

    Nádvoří - 1

    Trh - 1

    Dřevorubec - 12

    Lom na těžbu hlíny - 12

    Železný důl - 12

    Selský dvůr - 9

    Sklad - 6

    Skryš - 1

    Opevnění - 5


    • Level 3 (653 bodů)

    Má i stáje a dílnu.
    Odpovídá zahraničnímu N2.

    Soubor:2..png

    Hlavní budova - 10

    Kasárna - 10

    Stáj - 5

    Dílna - 1

    Kovárna - 10

    Nádvoří - 1

    Trh - 1

    Dřevorubec - 15

    Lom na těžbu hlíny - 15

    Železný důl - 15

    Selský dvůr - 12

    Sklad - 10

    Skryš - 1

    Opevnění - 10


    • Level 4 (2138 bodů)

    Je to asi nejobvyklejší typ rozestavěné vesnice.
    Kvalitní hráč by měl umět z tohoto levelu dobýt vesnici při rychlosti speedu i jednotek 400 a 2 bonusovkách na hráče do 25 minut v případě, že na něj nikdo neútočí.
    Odpovídá zahraničnímu N3.

    Soubor:3..png

    Hlavní budova - 15

    Kasárna - 15

    Stáj - 10

    Dílna - 2

    Kovárna - 15

    Nádvoří - 1

    Trh - 5

    Dřevorubec - 23

    Lom na těžbu hlíny - 23

    Železný důl - 23

    Selský dvůr - 22

    Sklad - 15

    Skryš - 1

    Opevnění - 15


    • Level 5 (2824 bodů)

    Při tomto počátečním levelu vesnice dojde k takovému zrychlení hry s počátečním levelem vesnice 4.


    Hlavní budova - 16

    Kasárna - 16

    Stáj - 12

    Dílna - 4

    Kovárna - 15

    Nádvoří - 1

    Trh - 6

    Dřevorubec - 25

    Lom na těžbu hlíny - 25

    Železný důl - 25

    Selský dvůr - 24

    Sklad - 16

    Skryš - 3

    Opevnění - 15


    • Level 6 (3543 bodů)

    Tento level vesnice, stejně jako levely 7-9, nejsou příliš časté.


    Hlavní budova - 18

    Kasárna - 18

    Stáj - 13

    Dílna - 8

    Kovárna - 16

    Nádvoří - 1

    Trh - 10

    Dřevorubec - 26

    Lom na těžbu hlíny - 26

    Železný důl - 26

    Selský dvůr - 25

    Sklad - 17

    Skryš - 5

    Opevnění - 16


    • Level 7 (4594 bodů)


    Hlavní budova - 20

    Kasárna - 19

    Stáj - 13

    Dílna - 10

    Kovárna - 18

    Nádvoří - 1

    Trh - 18

    Dřevorubec - 27

    Lom na těžbu hlíny - 27

    Železný důl - 27

    Selský dvůr - 26

    Sklad - 20

    Skryš - 7

    Opevnění - 17


    • Level 8 (6043 bodů)


    Hlavní budova - 22

    Kasárna - 21

    Stáj - 18

    Dílna - 12

    Kovárna - 18

    Nádvoří - 1

    Trh - 20

    Dřevorubec - 28

    Lom na těžbu hlíny - 28

    Železný důl - 28

    Selský dvůr - 27

    Sklad - 24

    Skryš - 8

    Opevnění - 18


    • Level 9 (7970 bodů)


    Hlavní budova - 26

    Kasárna - 23

    Stáj - 19

    Dílna - 13

    Kovárna - 19

    Nádvoří - 1

    Trh - 23

    Dřevorubec - 29

    Lom na těžbu hlíny - 29

    Železný důl - 29

    Selský dvůr - 28

    Sklad - 25

    Skryš - 9

    Opevnění - 18


    • Level 10 (12130 bodů)


    Hlavní budova - 30

    Kasárna - 25

    Stáj - 20

    Dílna - 15

    Kovárna - 20

    Panský dvůr - 1

    Nádvoří - 1

    Trh - 25

    Dřevorubec - 30

    Lom na těžbu hlíny - 30

    Železný důl - 30

    Selský dvůr - 30

    Sklad - 30

    Skryš - 10

    Opevnění - 20


    Levely vesnic jsou uvedeny bez kostela. Dále pak nesmíme zapomenout, že jakmile je 3 stupňový panský dvůr, tak lze bez kostela i sochy dosáhnout až 12.355 bodů, takže ten level 10 nemusí být vždy úplně maximálně vystavěná vesnice, přestože pomineme kostel a sochu.

    A teď ještě další informace o zahraničních speed kolech: Obecně v zahraniční je jejich N4 7272 bodů. Brazilský častý level je 1388 bodů, což je takové zpomalení toho našeho levelu 4.


    Zahraniční speed kola

    Speed servery v zahraničí Na závěr bych vás rád informoval o zahraničních speedech. Musím říci, že poslední dobou se ty české speedy tak zvedly, že je lze považovat za asi nejpestřejší a nejzajímavější ze všech, tak doufejme, že to vydrží :-)

    Německo Jak jsem již říkal, německé DK mají 2 speed servery, z nichž na jednom jsou nejčastěji speedy délky 1,5-5 dnů a na druhém 2-4 týdnů. Bohužel speedy délky 6 hodin byste zde hledali marně, stejně tak rozestavěnou vesnici na jiném stupni než 0 najdete pouze zřídkakdy ( o stupni vyšším než 1 ani nemluvě ).

    Světová verze Zde již nalezneme pestřejší výběr speedů. Avšak poměrně často jsou zde dlouhé speedy. Je to jeden z mála speed serverů, kde nalezneme hodinovky. Ale jedná se o poměrně špatně sestavené speedy, kde se začíná bez opevnění, apod. Prostě to také nepovažuji za něco úžasného. A celková pestrost nic moc- hodinovky, 4 hodinové speedy, půldenní, denní, 3 denní a 5 denní speedy, občas i týdenní. To je asi hlavní náplň jejich speed serveru.

    Francie Celkem rozmanitý speed server, jen krátké speedy s rozestavěnou vesnicí 4 zde nalezneme pouze stěží. Poslední dobou je i zde vidět trend ustupování vyloženě krátkých speedů těm delším.

    Španělsko Zde už tento trend proběhl- kdysi tu bylo mnoho dvouhodinovek, ale poslední dobou je to samý dlouhý speed s dlouhými intervaly, atd.

    Portugalsko Zde se ještě pořád udržují dvouhodinovky, ale nalezneme zde i delší speedy- do 8 hodin. Zkrátka stále je o poměrně kvalitní program. Bohužel však jejich speed server je často dost problémový. Také jsou zde pomalé jednotky.

    Rusko Nenalezneme zde sice speedy do 3 hodin, zato jsou zde poměrně zajímavé čtyřhodinovky, šestihodinovky a osmihodinovky. Je to různě míchané- jednou je rozestavěná vesnice na levelu 0, podruhé 4.

    Nizozemsko Jsou zde velké přestávky mezi speedy, nic moc program ( asi je zpracovávají Němci ).

    Švýcarsko Speedy s krátkými rozestupy, ale prémium je v podstatě nutností ( buď je přímo vyžadováno nebo je hráčský limit 30 ). Oproti německým speedům je zde i více speedů s větší rozestavěnou vesnicí ( 1 nebo 4 ).

    Maďarsko Jsou pevně dány časy speedů ( teď se trochu mění kvůli Vánocům ). Rychlost se obvykle pohybuje mezi 300-380 i mezi tříhodinovkami. Během týdne je zařazen jeden dlouhý speed.

    Brazílie Nejčastější jsou 2-3 hodinové speedy. Skoro vše bývá odměňováno prémiovými body,, začíná se obvykle s vesnicí o 1388 bodech.

    Kompletní přehled Speedů

    Kompletní přehled Speedů naleznete ZDE


    Speciální poděkování

    Děkujeme uživateli - tantalena - za vytvoření tohoto tématu ( Nápověda tantalena)

    Přehled Světů