Z Tribalwars Wiki CZ
Přejít na: navigace, hledání

Jak nainstalovat skript?

Pokud jste si prohlíželi již nějaká zdejší témata, tak jste mohli postřehnout frázi "instalace skriptu". Pokud nevíte, co si pod tím představit, tak čtěte dál...

Instalace skriptu není instalace jakou znáte od programů ve vašem operačním systému. Je to spíš donucení, toho kousku java-skriptu, který za vás má něco udělat, aby se doopravdy spustil a provedl za vás nějaké akce na stránce.

Tak jaké máme možnosti?


1. Rychlý náhled

Rychlý náhled mají k dispozici uživatelé platící PU. Je to lišta, do které si můžete vkládat své odkazy - třeba se jedním klikem dostanete na hromadnou ražbu mincí, ale kromě toho je to bezvadné místo, kam si můžete ulít těch pár scripy. Více o rychlém náhledu ZDE.

Pokud stále nevíte o čem zde mluvíme, tak zde máte ukázkový obrázek:


Bar.png


Jak se dostanu k nastavení rychlého náhledu?

Menu "Nastavení" -> "Přepracovat rychlý náhled". Vpravo se objeví seznam odkazů náhledu a nad ním nápisy. Ťuknou na » Přidat nový zápis

Po ťuknutí se objeví nová stránka, obsahující okno které si můžete zobrazit na konci tohoto příspěvku v příloze jako obrázek, popis jednotlivých položek formuláře naleznete zde:

Jméno záznamu - je pouze text, který se objeví nahoře na liště (třeba "Masová rekrutace", "Test", atd.). Ten si můžete vyplnit dle libosti - Vy se na to pak budete koukat. Obrázek-URL - je odkaz na obrázek (ikonku) která se má u odkazu zobrazovat. Tato kolonka může zůstat nevyplněna a pokud si s ní začátečník neví rady, nechť ji nechá prázdnou. Cíl-URL: - toto je důležité. Toto se musí vyplnit. Sem totiž vložíte náš script.

Otevřít v novém okně - začátečníci nezaškrtávat. Znamená, že výsledek se otevře v nové záložce prohlížeče. Začátečníka to může poplést a pro scripty to stejně asi nepoužijte :-)

---

Po vyplnění hodnot uvnitř stačí potvrdit pomocí ťuknutí na tlačítko OK.

A je hotovo!

Výhody a nevýhody:
+ fungují tam snad všechny scripty
+ ať se přihlásíte z jakéhokoliv
počítače, tak svůj rychlý náhled se scriptama budete mít k dispozici + v případě, že někomu dáte zástup v dovolené, tak scripty zástupci ulehčí práci
- pokud budete mít zástup na někoho vy, tak vám váš rychlý náhled moc nepomůže...

(Děkuji hráči Turgon za jeho návod na rychlý náhled)

2. Adresní řádka prohlížeče

Předpokládám, že každý ví o co se jedná. Pokud ne, tak se koukněte na konec tohoto příspěvku na obrázek v příloze a bude vám to jasné. Adresní řádka je ta kolonka ve vašem prohlížeči do kteréte vpisujete internetové adresy, např. http://www.divokekmeny.cz. Takže co uděláme nyní s naším pokusným scriptem? Vložíme ho do adresní řádky (tak jak je to ukázáno na obrázku na konci příspěvku) a zmáčkneme klávesu [Enter].

Nutno dodat, že né všechny scripty, které zde naleznete musí fungovat z adresní řádky. Script musí obsahovat procházení rámy (tohle bych moc nerozebíral už jen z důvodu, komu je tento návod určen...)

Výhody a nevýhody:
+ rychlé vyzkoušení funkce scriptu
- script musí umět se dostat skrz rámy
- nepohodlné používání při častém spouštění

3. Záložky (Firefox) a Osobní lišta (Opera)

Takže v této poslední možnosti si probereme další místo, kam se dá umístit skript. V každém prohlížeči to bude jiné, ale následující postupy pro 3 nejrozšířenější prohlížeče by vám měli pomoci k správnému "know-how". Kam budeme cpát skripty teď? No do samotného prohlížeče. (skripty se snažim umístit na viditelné místo - ne skryté někde v menu i když to jde samozřejmě také. Požadavkem článku je seznámit začátačníky s možnostmi, né jim servírovat vše co je možné a nemožné.)Firefox - 3.x

Nejdřív si zkontrolujte jestli máte v prohlížeči Firefox zapnutou lištu záložek. Pokud jste zrovna nainstalovaly Firefox, tak by měla být lišta záložek zapnutá. (Obvykle tam jsou již nějaké odkazy od výrobce, jak můžete vidět na konci tohoto příspěvku v 2. obrázku z leva hned pod adresní řádkou).To, jestli máte zapnutou "Lištu záložek" zjistíte i tím, že v horním menu kliknete na "Zobrazení" - "Nástrojové lišty" - pokud je před "Lišta záložek" tzv. "fajfka", tak je lišta zapnuta. Pokud lištu záložek zapnutou nemáte (mohli jste jí při používání nechtěně vypnout), tak najeďte v horním menu na "Zobrazení" - "Nástrojové lišty" a kliknětě na "Lišta záložek". (obrázek je na konci příspěvku v příloze - je to první obrázek z leva) Nyní najeďte myší na řádek v kterém je "Lišta záložek" (s těma odkazama) a kliknětě pravým tlačítkem. Objeví se vám nabídka (obrázek naleznete v příloze na konci příspěvku - obrázek č.3). V nabídce kliknete na "Nová záložka...". Nyní se konečně dostáváme k vložení samotného scriptu.

Ve chvíli kdy jste klikli na "Nová záložka..." se vám objevilo okno s formulářem. Vypadá jako to, které máte na konci příspěvku na čtvrtém obrázku. Bylo by asi dobré si říct, co co znamená:

Název - Jedno co tam napíšete. Ale nejlépe něco jako "Rekrutace", "Mapa" atp. Je to to, co uvidíte v liště záložek. Záleží pouze na vás, pouze mohu poradit, aby to bylo něco krátkého a výstižného. Adresa - Sem vložíte svůj script, Nedivte se, jestli se po vložení ten script změní - to si ho jen Firefox upravil, důvody vás zatěžovat nebudu. Fungovat to bude tak jako tak. Štítky, Klíčové slovo, Popis - ani jedna tato položka nás nezajimá. Nechte je, tak jak jsou - prázdné.

Po úspěšném vyplnění (neúspěšné neexistuje) kliknětě na "Přidat". Tím se vám přidal script do Lišty záložek. Nyní by jste ho tam měli vidět pod tím názvem, který jste zadaly. Pokud jste si zkusily se mnou přidat ten zkušební script, tak na něj klikněte a uvidíte výsledek našeho snažení.
Opera - 10.x

Podobně jako u Firefox si zkontrolujte jestli máte zapnutou lištu "Osobní lišta"("Zobrazit" -> "Lišty" -> a zde musíte mít "fajfku" před "Osobní lišta"). Na konci tohoto příspěvku v příloze - první obrázek z leva - obrázek ukazuje, jak vypadá řádek, když Osobní lišta není zapnutá. Pro zapnutí klikněte na položku "Osobní lišta" Jak vidíte, tak vám v horní části prohlížeče přibyl jeden řádek, což je právě naše Osobní lišta v které jsou zatím jen nějaké odkazy na stránky od výrobců Opery. (Druhý obrázek z leva v příloze na konci tohoto příspěvku.) Nyní je potřeba otevřít Správce záložek. Na horním menu klikněte na "Záložky" -> "Správce záložek..." (Tak jak ukazuje v příloze třetí obrázek). V novém panelu se nám otevře okno "Správce záložek" (Máte ho na čtvrtém obrázku v příloze) V panelu "Správce záložek" máte teké v horní levé části tlačítko "Přidat" - klikněte na něj. (Objeví se vám okno podobné pátému obrázku v příloze) V mnoha ohledech je to to samé jako u Firefoxu, ale i zde si toto okno trochu popíšeme: Jméno - neboli "název" - to pod čím se vám bude script zobrazovat v Osobní liště. Toto je zcela na vás. Jen mohu doporučit používat krátké, výstižné pojmenování.

Umístění - to nás nemusí ani moc zajímat...pro funkčnost nepodstatné.
Adresa - sem vložíte svůj script - je to vidět na obrázku...
Alias, Popis - tohoto si také nemusíte všímat, pro funkčnost jsou to nepodstatné věci.

Nyní je ale důležitá jedna věc - možná ta nejdůležitější. Jako další jsou totiž 2 zaškrtávací políčka. První z nich je "Zobrazit na osobní liště" a to my samozřejmě chceme, takže políčko zaškrtneme (klikneme na něj), tak aby se objevila v před tím prázdném políčku "fajfka".

No a jsme zas u konce , když nyní kliknete na tlačítko "OK", tak se vám do Osobní lišty přidá nová položka se jménem, které jste zadali. Pokud jste zkoušeli vložit ten můj testovací script, tak nyní zkuste kliknout na vámi právě vytvořenou položku v Osobní liště.Internet Explorer - 7.x

Zde by byl trochu krkolomnější návod... ale nakonec jsem stejně usoudil, že psát návod na IE je zbytečné - z toho důvodu, že tam funguje jen velmi málo scriptů... ale jde to - zkuste si pohrát s lištou "Odkazy". (Zapnete ji "Zobrazit" - "Panely nástrojů" - "Odkazy" (musí být zaškrtnuto) )...

Pro uživatele, kteří vlastní IE bych měl jedno doporučení. Zkuste si nainstalovat Firefox (nejlépe) - většina scriptů, které zde naleznete stejně beží téměř určitě pod tímto prohlížečem (až na jisté vyjimky). Nejen, že Firefox není moc náročným prohlížečem, ale je také dost svižný. S IE budete mít problémy skoro s každým scriptem - nemluvě o tom, že většina scriptů se zde pod tímto prohlížečem ani netestuje. (Už se stalo, že se script spustil, ale choval se úplně špatně - zrovna v počítání to bylo celkem znát... )


Výhody a nevýhody:
+ script je snadno dostupný
+ dá se stejně dobře využít na zastupovaných účtech
- script musí umět se dostat skrz rámy
- složitější instalace scriptu
- script je vázaný na konkrétní prohlížeč

Na závěr bych chtěl ještě jednou zdůraznit, že ne všechny scripty vám budou fungovat z adresního řádku a z panelů v prohlížeči. Jak jsem již řekl jednou - scripty spouštěné z těchto míst musí umět procházet rámy a najít si ten "svůj" dokument. (Neplatí v případě zakoupení "Svoboda reklamy" - služba není součástí PU - s touto službou vám půjdou spouštět scripty i z těchto míst).

Autor : Pan Orech