Z Tribalwars Wiki CZ
Přejít na: navigace, hledání

Obecné informace

Capture the Flag je typ speciálního speed kola, který se poprvé na českých DK objevil před Vánoci roku 2012.
Typické pro něj je, že se hraje na dobu držení určitých vesnic na mapě. Nejčastěji to funguje tak, že na koordináty 490|490, 510|490, 490|510 a 510|510 (samozřejmě ale mohou být i jiné) jsou přidány vesnice úplně stejné velikosti, jakou má rozestavěná vesnice, a ty nejsou nijak dále upravovány supportem (není do nich ani přidáváno vojsko). Vítězí obvykle kmen s největším součtem časů, po něž jednotlivé vesnice drží. Každou drženou vesnici je třeba pojmenovat podle jejího majitele (většinou tagem kmene; hraje-li se na vítězství hráče, což bývá vzácné, musí si ji pojmenovat svým nickem).
Velmi častá je rozestavěná vesnice na levelu 4 a 1,5-5 opuštěných vesnic na hráče.
Nastavení je ale velmi variabilní, proto nemusí vždy být dodržen počet 4 speciálních vesnic, kmenové vítězství, rozestavěná vesnice level 4 atd.

Taktika

V počáteční fázi hry existují 2 možné strategie:
Někteří hráči se snaží co nejrychleji postavit panský dvůr a zabrat speciální vesnici nebo vesnice (někdy se totiž může podařit zabrat jich i více). Zpravidla - hlavně při zabrání více těchto vesnic - následuje snaha postavit na začátku velkou obranu a případné útočení na hráče a dobývání dalších speciálních vesnic odložit na později.
Druhou častou variantou je postavit hlavně v první vesnici velký útok a vláček šlechticů; s tím lze poté dobývat speciální vesnice nebo postupně pobrat celého jejich původního majitele.
V pozdější fázi hry nebo u hráčů, kteří nebo jejichž kmeny speciální vesnice nevlastní, se projevují útočné sklony a stavba velkého útoku, který by na jejich situaci měl něco změnit. Důsledkem pak jsou četné bitvy; čím více vojska má hráč ve speciální vesnici, tím více mu schází jinde - není proto vždy nutné vést prvotní útok hned na speciální vesnice, ale často se vyplatí nejprve zabrat některé, jejichž vojska je podporují.

Návštěvnost

Capture the Flag patří k nejpopulárnějším a nejnavštěvovanějším českým speed kolům. Mnoho účastníků tohoto speedu jej navíc skutečně hraje, takže dochází k zajímavým bojům a někdy i překvapivým vítězstvím.

Cizí pojetí

Capture the Flag (často používáno zkráceně na CTF nebo CTV) je název používaný i na cizích jazykových verzích DK (Švédsko, Francie) pro speciální speed kola. Ta jsou však obdobou speedu Železná pevnost nebo Pevnost, kdy je doprostřed mapy (500|500) přidána několikasettisícová vesnice s vojskem. Na švédských DK je občas navíc přidáno několik menších vesnic. Vítězí hráč nebo kmen, který je majitelem centrální speciální vesnice.