Z Tribalwars Wiki CZ
Přejít na: navigace, hledání

IRC

IRC (Internet Relay Chat) je jeden z nejstarších internetových komunikací v reálném čase.

CENTER

Klient

K připojení na IRC je třeba speciální program – IRC klient. Mezi nejoblíbenější klienty patří mIRC, ViRC, GamersIRC, Miranda, ChatZilla nebo X-chat, v Linuxu navíc třeba konzolové irssi. Výhoda Chatzilly je ve spolupráci s webovými prohlížeči Mozilla a Firefox, takže je vstup do místnosti pohodlný na jedno kliknutí. Je možné se též připojit přes webový prohlížeč Opera.


Kanály

Uživatelé přes IRC komunikují převážně na tzv. kanálech, které jsou podobné „místnostem“ v jiných internetových chatech. Uživatelé mohou být přítomni na více kanálech najednou a zároveň mezi sebou mohou komunikovat i individuálně v soukromí. Charakteristický pro název IRC kanálu je znak #, kterým bývá jméno „místnosti“ uvozeno.

Aktuální pořadí nejnavštěvovanějších českých kanálů naleznete na stránkách IRCnetu.[1] 1. #linux.cz (131) 2. #czechoslovakia (88) 3. #presov (86)


Typy uživatelů IRC

Channel Founder

Ten, kdo založí kanál, je automaticky „channel founder“ – zakladatel. Jako správce má na kanálu nejvyšší privilegia, která mu umožňují kompletní správu kanálu.

Channel Operator

Získává od zakladatele kanálu částečná privilegia pro správu kanálu.

Poznámka: IRC není podporována ze strany Divokých kmenů.