Z Tribalwars Wiki CZ
Přejít na: navigace, hledání

Základy

Zde Vám dáme pár rad jak útočit, posílat podpory a bránit se.

Nádvoří

Nádvoří je jednou z nejdůležitějších budov ve světě Divokých kmenů. Z něj totiž můžete posílat útoky a podpory a kvůli tomu je také nádvoří jedním z nejčastějších cílů katapultů (znemožnění jednoduchého uhýbání před útokem - těsně před příchodem útoku poslat armádu pryč a hned po něm zase povolat zpátky).

Další zajímavostí je, že nádvoří jako jediná budova ve hře nedává žádné body za postavení

Útoky

pro zvětšení klikněte na obrázek

Za předpokladu, že už máte ve vesnici nějaké vlastní vojsko (s vojskem, které vám někdo poslal jako podporu, pohybovat nemůžete), máte možnost začít útočit na ostatní hráče, popřípadě na barbarské vesnice. Útočí se tím způsobem, že si na mapě kliknete na vesnici své "oběti" a ve výběru vyberete poslat jednotky. V následující tabulce si vyberete jednotky, které chcete poslat a také jejich množství. Myslete však na to, že většina vesnic protihráčů bude obsahovat také nějaké obranné jednotky, a proto je lepší si vždy vesnici nejprve vyšpehovat.

Příkazové ikony dle počtu jednotek v útoku

S verzí 8.19 se do hry dostávají ikony, jež urychlují rozeznání typu útoku v závislosti na počtu jednotek.
• Útoky, ve kterých je méně než 1 000 vojáků, jsou zobrazeny šedou/klasickou ikonou (sekera).
• Útoky, ve kterých je v rozmezí 1 000 - 5 000 vojáků, jsou zobrazeny oranžovou ikonou (sekera).
• Útoky, ve kterých je více než 5 000 vojáků, jsou zobrazeny červenou ikonou (sekera).
• Útoky, ve kterých pochoduje Paladin nebo Šlechtic, jsou dodatečně označeny ikonou dané jednotky.

Ikony se taktéž zobrazují v oznámeních.

pro zvětšení klikněte na obrázek


pro zvětšení klikněte na obrázek

Bránění

Pokud jste často napadáni, jste nejspíše snadný cíl. Hráči buď chtějí Vaše suroviny nebo v horším případě Vaší vesnici. Zde je pár rad jak je možné se bránit:

  • Požádejte o pomoc Váš kmen
  • Udržujte nízký počet surovin tak, že je okamžitě využijete nebo pošlete pryč
  • Postavte skrýš a opevnění

Každá jednotka má rozdílné vlastnosti. Některé jsou lepší na útočení, některé na bránění. Více o jednotkách naleznete v článku o jednotkách.

Do začátku je dobré mít paladina abyste se ochránili před prvními útoky. Je také dobré, když Vám svého paladina pošlou i další hráči jako podporu

Podpory

Pokud se stane, že na vašeho soukmenovce nebo kamaráda jdou útoky od jiných hráčů, máte možnost ho "podpořit", neboli mu poslat vlastní armádu, aby měl větší šanci se ubránit. V takovém případě stačí na mapě kliknout na jeho vesnici a potvrdit tlačítko "Poslat jednotky", ale místo zaútočit vyberete podpořit.

Pokud pošlete s obrannými jednotkami také paladina, půjdou všechny jednotky stejně rychle jako paladin + bude využit paladinův předmět, což ještě zvýší intenzitu obrany.

Když už hráč vaše jednotky nepotřebuje, může je buď on poslat zpět, nebo si je můžete z jeho vesnice stáhnout zpět do své vesnice sám.

pro zvětšení klikněte na obrázek

Rychlost

O tom jak rychlé jednotky jsou se dočtete v článku o jednotkách. Při posílání vícera jednotek dohromady půjdou jednotky rychlostí té nejpomalejší. Po útoku se jednotky podle stejného pravidla vrací.

Vaši vojáci vždy pochodují přímou cestou. Pochodují diagonálně(uhlopříčně) přes jezera, lesy a vesnice beze změny rychlosti.

Opevnění

Opevnění velice ovlivňuje obranyschopnost Vaší vesnice. Důležité je jak v začátcích, tak v pozdější fázi hry. Více o opevnění v článku ZDE

Špehování

Se špehy můžete získat informace o nepřátelských vesnicích. Aby jste vesnici vyšpehovali, stačí poslat špehy stejným způsobem, jako byste posílali jakoukoliv jinou jednotku. Více o špezích a špehování ZDE

Pokročilé

Bojový systém divokých kmenů má také několik pokročilých funkcí, pojďme si je představit:

Morálka

Morálka slouží jako ochranný faktor pro malé a nově přihlášené hráče. Vypočítavá se na základě bodů útočníka a obránce, v některých případech morálka bere v úvahu i počet odehraných dní obránce na daném světě. Udává se z pohledu útočníka. Nejčastější hodnota morálky je 100%, ale při útoku na malé nebo malé a nedávno přihlášené hráče je morálka útočníka nižší.

Morálka udává procento základní hodnoty útoku, kterého následně v boji jednotky dosahují. Například: Morálka je 60%. Útočník pošle na obránce 1500 lehkých kavalérií. 1 lehká kavalérie má hodnotu jezdeckého útoku 130. Ve výsledku je hodnota jezdeckého útoku, se kterou se při boji počítá, 1500 * 0,6 * 130.
Jakmile menší hráč zaútočí na většího, nezískává žádný bonus k útoku.
Maximální morálka je 100%.

Kalkulátor morálky se nachází v simulátoru. Pro získání morálky stačí přidat do kalkulátoru morálky počet bodů nebo jméno obránce, počet bodů nebo jméno útočníka a počet dní obránce na světě.


Moralka.png


Vzorce výpočtů morálky

A) Klasická morálka ( morálka založena na bodech protivníků )
((body obránce / body útočníka) * 3 + 0.3) * 100

B) Časová morálka s limitovaným časem ( morálka založena na bodech protivníků a počtu odehraných dní obránce )
((body obránce / body útočníka) * 3 + 0.25 + počet odehraných dní obránce * 0.002) * 100 ; za hodnotu (počet odehraných dní * 0.002) lze dosadit maximálně 0,25

C) Časová morálka s nelimitovaným časem ( morálka založena na bodech protivníků a počtu odehraných dní obránce, avšak méně výhodná pro obránce, kteří se v průběhu hry příliš nevyvinuli )
((body obránce / body útočníka) * 3 + 0.25 + počet odehraných dní obránce * 0,002) * 100


Vysvětlivky:
body obránce - bodová hodnota hráče, který se v boji brání, neobsahuje poraženého protivníka
body útočníka - bodová hodnota hráče, který v boji útočí, neobsahuje poraženého protivníka
počet odehraných dní obránce - počet celých dní, které hráč, který se v boji brání, strávil na světě od posledního nového začátku ( nový začátek = registrace na svět, nový start po dobytí všech vesnic nebo nový začátek zvolený pomocí nastavení účtu )

Příklady

1)
Útočník: 2.000.000 bodů
Obránce: 500.000 body
Počet odehraných dní obránce: 300 dny

2)
Útočník: 2.000.000 bodů
Obránce: 100.000 body
Počet odehraných dní obránce: 500 dny


A)
1) ((500000/2000000) * 3 + 0,3) * 100 = 105 -> morálka je 100%
2) ((100000/2000000) * 3 + 0,3) * 100 = 45 -> morálka je 45%

B)
1) ((500000/2000000) * 3 + 0,25 + 300 * 0,002) * 100 = 125 -> morálka je 100%; za (300 * 0,002) bylo dosazeno 0,25, protože typ morálky více nedovoluje
2) ((100000/2000000) * 3 + 0,25 + 500 * 0,002) * 100 = 60 -> morálka je 60%; za (500 * 0,002) bylo dosazeno 0,25, protože typ morálky více nedovoluje

C)
1) ((500000/2000000) * 3 + 0,25 + 300 * 0,002) * 100 = 160 -> morálka je 100%
2) ((100000/2000000) * 3 + 0,25 + 500 * 0,002) * 100 = 140 -> morálka je 100%

Základní obrana

Každá vesnice má svou základní obranu. To znamená, že každá vesnice se brání sama, ikdyž v ní nejsou žádné jednotky. Například při rabování barbarských vesnic Vám může zemřít několik málo jednotek. Základní obranu vesnice zvýšíte stavěním opevnění.

Štěstí

Štěstí je jedním z faktorů ovlivňujících boje v Divokých kmenech. Systém generuje štěstí náhodně a nemůžeme ho ovlivnit. Díky němu může souboj pokaždé dopadnout jinak. Štěstí nabývá hodnot -25 % a +25 % a vždy se bere z pohledu útočníka. Pokud útočíte s +25% štěstím, znamená to, že Vaše síla je zvýšena o 25 %.


Stesti.png

Katapulty

Katapulty můžou ničit budovy Vašeho nepřítele. Pokud budete posílat útok s katapulty, můžete zvolik na jakou budovu budou katupulty útočit. V simulátoru můžete v kolonce "Stupeň cíle katapultu" navolit úroveň budovy, na kterou chcete útočit a simulátor Vám vypočítá, kolik bude přibližně potřeba katapultů. Nezáleží na typu budovy, pouze na její úrovni. Jedinou vyjimkou je kostel. To znamená, že kasárny na úrovni 20 poškodíte stejně jako kovárnu na úrovni 20. Tyto budovy nemohou být kompletně zničeny: Hlavní budova, Selský dvůr a Skladiště

Skrýš nemůže být napadnuta.

Simulátor

Simulátor Vám pomůže s možným výsledkem boje. Vložte své vlastní jednotky a počet protivníkových jednotek, úroveň opevnění a morálky.

Simulátory dělíme na:

Noční bonus

Pokud je ve světě povolen, bývá většinou aktivní od 00:00 do 08:00 hodin. Každý svět to však může mít jinak.

Pokud na Vás zaútočí hráč v této době, máte v obraně bonus 100%. Výši bonusu může mít každý svět nastavený jinak. Bonus ovšem neplatí pro špehy a barbarské vesnice. V oznámení se dozvíte, zda byl bonus aktivní.

První kostel

Ve tvé první vesnici je již kostel automaticky postaven. Tento kostel je odlišný ve srovnání se všemi dalšími kostely. Ovlivňuje větší plochu, ale její velikost nemůže být dále rozšířena. Pokud ztratíš vesnici s prvním kostelem, můžeš jej postavit v jiné vesnici. Stavba je mnohem levnější než u obyčejného kostela. Na první kostel se nemůže zaútočit s katapulty.

Kostel

Kostel posiluje víru obyvatel z okolních vesnic. Bez kostela bojují jednotky z této a vesnic kolem jen s poloviční silou. Každá z tvých vesnic by měla být ovlivněna kostelem. Každá vesnice může mít pouze jeden kostel. Na začátku odstartuješ s prvním kostelem.

Kostel - oproti prvnímu kostelu může být zničen katapulty, ale je proti nim odolnější, než ostatní budovy na stejné úrovni.

Jakmile máš více vesnic, můžeš v nich postavit kostel. Je to velice drahá budova na suroviny, zabírá spoustu místa v selském dvoře, proto není praktické mít v každé vesnici kostel. Výstavbou dalších úrovní kostela dosáhneš větší dosah vlivu.

V přehledu vesnice uvidíš, jestli jsou tvé další vesnice v dosahu kostela a kolik jich posiluje. Na mapě máš možnost zobrazit dosah kostela, je graficky zaznačen modrým kruhem.

  • Kostel se po dobytí vesnice zničí.
  • Vesnice potřebuje kostel k plné síle vojska. Další kostely sílu nezvyšují.
  • Pouze tvé vlastní kostely posilují vojska. Kostely členů kmene nijak tvé jednotky neovlivní.
  • Pokud pošleš podporu jinému hráči, počítá se vliv jeho kostela.
  • Když se útočí na vesnici, záleží, odkud jednotky pocházejí.
  • Pokud je útočící vesnice ovlivněna kostelem, jednotky budou bojovat plnou silou.
  • Nezáleží na tom, jestli je napadená vesnice ovlivněna kostelem.

Obsazování

Přebírání vesnic

K přebrání vesnice potřebujete jako první šlechtice. V úspěšném útoku šlechtic ubere ve vesnici oddanost. Základní oddanost je v každé vesnici 100 a každý útok ji sníží o 20-35 i v případě, že pošletete víc šlechticů v jednom útoku! Abyste přebrali vesnici musíte snížit oddanost minimálně na 0. K tomu je nejčastěji potřeba čtyř až pěti útoků. Vzácně se může stát, že vesnici přeberete třemi útoky.

Pokud pošlete šlechtice samotného, nejčasti zemře kvůli základní obraně vesnice, takže byste s ním měli vždycky posílat doprovod.

Jakmile šlechtic sníží oddanost na 0, začne vládnout ve vesnici a již není možné ho použít.

Oddanost

Oddanost vesnice ukazuje jak blízko je vesnice od přebrání. V případě, že je oddanost 100 - není zobrazena. Oddanost roste o 1 za hodinu, ale to závisí na rychlosti a nastavení danného světa. V případě že oddanost dosáhne 0 nebo míň, automaticky vesnici přebírá útočník a oddanost automaticky vzroste na 25.

Rekrutace Šlechtice

Na vytvoření šlechtice musíte prvně splnit požadavky na postavení Panského dvora. To znamená mít Hlavní budovu na úrovni 20, kovárnu na úrovni 20 a tržiště na úrovni 10. Také byste měli mít dostatek surovin a alespoň 100 míst v selském dvoře.

Počet šlechticů, které můžete vytvořit závisí na počtu Zlatých mincí, které jste nechali vyrazit.

Mince se uchovávají na Panském dvoře a v případě, že příjdete o vesnici nebo šlechtice, žádné se neztratí.